» TAURUSIS ELNIAS (Cervus elaphus)

Forumas Registruotis

Prisijunkite prie Kalibras.lt bendruomenės!

Kalibras RSS Facebook

TAURUSIS ELNIAS (Cervus elaphus)


Pėdsakai
Tai stambus, grakštus, orios išvaizdos žvėris. Elnio kūno aukštis pečių srityje iki 140 cm, svoris - iki 250 kg. Patelės smulkesnės, jos tesudaro du trečdalius patino svorio. Atsispaudusi ant žemės patino pėdos dalis 7—11 cm, patelės - 5—7,5 cm ilgio. Patino žingsnio ilgis 60 cm, patelės — 50 cm.
Patinų galvas puošia įspūdingi ragai. Vyresni elniai ragus meta kovo, o jauni - balandžio—gegužės mėnesiais. Praėjus savaitei po numetimo, pradeda augti nauji ragai, kurie galutinai susiformuoja rugpjūčio pabaigoje.
Vasarą elnių kailis ryškiai rusvos spalvos, žiemą - pilkšvai durpinės. Aplink uodegą yra šviesiai rusvos spalvos lopas - veidrodėlis. Jaunikliai iki 3 mėn. buna dėmėti. Kartais neryškiai dėmėtas būna ir antramečių elnių vasaros kailis. Nuo 2 m. amžiaus patinams ant kaklo išauga ilgesni plaukai, sudarydami apykaklę.
Taurieji elniai, įprasti senovės Lietuvos girių gyventojai, išnyko dėl nežinomų priežasčių. XX a. pradžioje mūsų respublikos miškuose vėl pasirodė elnių. Jie plito lėtai, todėl nuo 1968 m. pradėti gaudyti ir perkelti į naujas vietas. Vien tik 1976—1977 m. žiemą iš Jurbarko ir Šiaurės Lietuvos miskų į įvairias vietoves buvo perkelti 234 elniai.
Elniams tinkamiausi lapuočių arba mišrūs miskai su gausia žoline augalija ir puskrūmių danga. Vasarą elniai minta lapais, žole ir žemės ūkio kulturomis. Žiemą mitybos pagrindą sudaro lapuočių medžių ir pušies ūgliai, puskrūmiai (mėlynės, viržiai), žemės ūkio kulturų, ypač runkelių atliekos laukuose. Jie labai mėgsta laupyti uosiu žievę. Daug elnių žiemą prasimaitina miško kirtimo vietose, apsilanko prie atidarytų siloso duobių, kartais prakasa bulvių ir runkelių kaupus.
Taurieji elniai gyvena būriais, kurie susideda iš patelių, jauniklių ir jaunų — 1—3 m. amžiaus — patinų. Žiemą būriuojasi iki 50 ir daugiau žvėrių. Vyresni patinai susijungia į atskirus mažesnius burelius. ,,Vyrų klubai" susidaro po rujos ir iširsta birželio mėnesį, kada patinams išau­ga nauji ragai (tuo metu jie dar nėra galutinai susiformavę). Nusenę patinai kartais gyvena pavieniui.
Elniai lytiškai subręsta antraisiais gyvenimo metais. Rujoja rugsėjo— spalio mėnesiais. Fiziškai išsivystę patinai jau prieš rują užima ,,savas" teritorijas ir pradeda riaumoti. Elniai turi pamėgtas rujojimo vietas, į kurias, ypač patinai, po vasaros klajonių susirenka ir iš tolimesnių miškų. Literatūroje aprašytas stebėtas elnias, kuris kasmet per vieną naktį grįždavo į tą pačią rujos vietą esančią už 40 km nuo jo vasaros buveinės. Patinai, šiaip būdami labai atsargus, rujos metu praranda budrumą, daužo ragais medelius, voliojasi purvyne. Riaumojimo garsas, ragais nubrūžinti ir kvapinių liaukų sekretų (per rują liaukų sekrecija padidėja) ištrinti medeliai — signalas rujojančioms patelėms apie patino buvimo vietą, o kitiems patinams - kad teritorija užimta. Prie riaumojančių elnių renkasi rujojancios patelės. Susidaro ,,haremai", dažniausiai iš 2—4 patelių. Rujojantis patinas is savo teritorijos išveja silpnesnius "sienos pažeidėjus", o su stipriausiais susiremia ragais. Kartais aršios kovos baigiasi vieno varžovo žuvimu, ypač kai vieno žvėries ragai nenormalūs - be atšakų. Elniai, kurių ragai be atšakų, vadinami žudikais. Pasitaiko, kad elnių ragai kovos įkarštyje sukimba ir, negalėdami išsilaisvinti, žūva abu priešininkai.
Patelių nėštumas trunka apie 8 mėn. Gegužės - birželio mėn. jos atveda po vieną, rečiau - po 2 jauniklius. Didelė dalis patelių veda jauniklius kas antri metai.
RSS - Klausimai ir patarimai ForumasForumas
rašyti Klausimai ir patarimai
Navigacija


*RSS | Visi komentarai

Populiariosios temos

  

  Medžiojami gyvūnai

  BRIEDŽIAI

  09.01-12.15

  Patinai. Tik selekcininkams
  Jaunikliai-10.01-02.01. Patelės 10.01-11.15

  TAURIEJI ELNIAI

  08.15-02.01

  Patinai. Tik selekcininkams
  Jaunikliai 10.01-02.01. Patelės 10.01-12.31

  STIRNOS

  05.15-10.15

  Patinai. Tik selekcininkams
  Patelės ir jaunikliai 10.01-12.31

  ŠERNAI

  Visus metus

  Medžiojama varant 10.15-02.01

  Grįžtamasis ryšys

  Dėl visų klausimų ar pasiūlymų, prašome susisiekti su mumis:

  čia
  ?